سایت دانلود پایان نامه های رشته مدیریت

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی عملکرد مالی بانک‌‌ها با بهره گیری از روش‌های غیرپارامتری

قسمتی از متن پایان نامه :

– سود حسابداری

سود حسابداری، سنتی‌ترین معیار ارزیابی عملکرد می باشد که برای سرمایه‌گذاران، سهامداران، مدیران، اعتباردهندگان و تحلیلگران اوراق بهادار از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. سود حسابداری که با فرض تعهدی محاسبه می گردد به نظر بسیاری از پژوهشگران مانند «ورثینگتون» و «وست» و «چن» و «داد» ، «لهن» و «ماخیجا» یکی از مهم‌ترین معیارهای سنجش عملکرد به شمار می رود(مهدوی و حسینی ازان آخاری، 1387).

هیأت استانداردهای حسابداری مالی، در بیانیه شماره 6 مفاهیم حسابداری مالی، بهره گیری از روش تعهدی در حسابداری مالی، بهره گیری از روش تعهدی در حسابداری را الزامی نموده می باشد بر این اساس، انعکاس آثار معاملات و رویدادهای شرکت لزوماً به معنای ورود و خروج وجه نقد نیست. به بیانی دیگر، در روش تعهدی، اصولی نظیر درآمدها و هزینه‌ها و محاسبه سود حسابداری مورد بهره گیری قرار می‌گیرد. در نهایت، موفقیت یک شرکت به توانایی آن در ایجاد جریان‌های نقدی بستگی دارد. از دیدگاه حسابداری به دلیل ابهامات موجود در مورد اندازه جریان‌های نقدی آتی و عدم دسترسی به نرخ تنزیل مناسب، سرمایه بر مبنای خالص دارایی‌های مؤسسه مالی اندازه‌گیری می گردد. به تعبیری دیگر سود در حسابداری ناشی از تفاوت بین سرمایه واحد تجاری در آغاز و پایان دوره مالی می باشد. در این مفهوم سرمایه معادل خالص دارایی‌ها بوده و اندازه‌گیری سود تحت تأثیر مبانی اندازه‌گیری دارایی‌ها و بدهی‌ها قرار می‌گیرد. در حسابداری جهت تعیین سود، روش‌های مختلفی همچون حسابداری تعهدی، حسابداری نقدی، حسابداری نیمه‌تعهدی، تعهدی تعدیل شده و نقدی تعدیل شده به کار می‌رود. (کردستانی و کشاورز هدایتی، 1389).

 

 

 

 

2-9-1- اهداف گزارشگری سود حسابداری

طبق نظر هیأت استانداردهای حسابداری مالی(FASB) یکی از اهداف گزارشگری مالی فراهم ساختن اطلاعاتی پیرامون وضعیت مالی، عملکرد و انعطاف‌پذیری مالی واحد تجاری می باشد و هدف دیگر پاسخگویی مدیران به سرمایه‌گذاران و مالکان می باشد تا معلوم گردد که آیا مدیران بابت منابعی که به صورت امانت به آنان سپرده شده کوتاهی کرده‌اند یا خیر. همچنین طبق نظر هیأت استانداردهای حسابداری مالی، گزارشگری مالی منحصر به تهیه و ارائه صورت‌های مالی نیست؛ بلکه سایر طرق ارائه و تفسیر اطلاعات را که به گونه مستقیم یا غیرمستقیم با اطلاعات مالی ارتباط دارد را نیز دربر می‌گیرد و صورت‌های مالی تنها بخشی از گزارشگری مالی می باشد(کاظمی یزدی، 1376).

صورت‌های مالی شامل ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت گردش وجوه نقد و همچنین یادداشت‌ها و جداول تکمیلی می باشد که هر یک از این صورت‌ها به تنهایی نمی‌تواند کلیه‌ی اطلاعات لازم جهت تصمیم‌گیری را فراهم سازد؛ بلکه به صورت سیستمی اطلاعات لازم را در اختیار بهره گیری‌کنندگان قرار می‌دهد زیرا هر یک جوانب متفاوتی از معاملات را منعکس می کند. اگرچه هر کدام اطلاعاتی را فراهم می‌کنند که با بقیه متفاوت می باشد اما هیچکدام از آن‌ها به تنهایی در خدمت تنها یک مقصود قرار ندارند. در سده 19 میلادی در انگلستان الزامات قانونی جهت تهیه و تنظیم اطلاعات مالی بیشتر بر ترازنامه ناظر بود زیرا آن را فراهم‌کننده‌ی‌ اطلاعات پیرامون دارایی‌ها به عنوان پشتوانه واحد تجاری و به عنوان شاخص فعالیت‌های واحد تجاری می‌دانستند اما هر چه به پایان سده 19 و اوایل سده 20 میلادی نزدیک می‌شویم تأکید بر صورت سود و زیان را نیز شاهدیم؛ یعنی تجربه نشان داده که تنها ترازنامه جهت تصمیم‌گیری مفید نیست؛ بلکه صورت‌های مالی بصورت یک مجموعه می‌توانند مفید واقع شوند(مکرمی، 1374).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش

  • ارزیابی عملکرد مالی بانک‌‌های کشاورزی استان اردبیل،
  • فرق بین بانک‌‌های کارآمد و غیرکارآمد و رتبه بندی شعب کارآمد،
  • تعیین خط‌مشی برای شعب ناکارآمد جهت بهبود عملکرد آن‌ها.