سایت دانلود پایان نامه های رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی عملکرد مالی بانک‌‌ها با بهره گیری از روش‌های غیرپارامتری

قسمتی از متن پایان نامه :

معیارهای عملکرد اقتصادی

در پاسخ به انتقادات وارد به معیارهای عملکرد حسابداری، معیارهای عملکرد اقتصادی ظهور یافتند. در ادامه به بعضی از مهم‌ترین این معیارها مانند ارزش افزوده اقتصادی، ارزش افزوده بازار و سود باقیمانده تصریح می گردد.

 

  • ارزش افزوده اقتصادی

ارزش افزوده اقتصادی، معیاری مالی می باشد که به وسیله مؤسسه خدمات مشاوره «استرن استوارت» معرفی گردید. ارزش افزوده اقتصادی به سرعت به یکی از مشهورترین معیارهای عملکرد در حیطه مالی مبدل گردید و بیشترین اندازه توجه را از زمان ایجاد آن در سال 1982 به خود جلب نمود. این مؤسسه ادعا نمود که این معیار تنها شاخص صحیح از عملکرد موسسه و مدیریت می باشد و مقیاسی از اندازه ارزش خلق شده برای سهامداران به وسیله شرکت در یک دوره حسابداری می باشد. یکی از روش‌های محاسبه ارزش افزوده اقتصادی به صورت زیر می باشد:

ارزش افزوده اقتصادی: EVA

سود عملیاتی پس از کسر مالیات تعدیل شده:  NOPATadj

میانگین موزون هزینه سرمایه: WACC

سرمایه به کار گرفته شده: ICadj

 

 

با در نظر داشتن دلایلی همچون حذف آثار نامناسب ناشی از اصل محافظه‌کاری بر ارقام سود و سرمایه حسابداری، نزدیک کردن نرخ حسابداری بازده سرمایه به نرخ اقتصادی و واقعی، کاهش توانایی و انگیزه مدیریت در مدیریت سود، بهبود قابلیت پاسخگویی واحد تجاری پیش روی سهامداران، برگشت دادن پاره‌ای از اقلام سرمایه‌ای از سود و زیان به ترازنامه و غنی‌تر ساختن ارزش افزوده اقتصادی به عنوان معیاری برای ارزیابی عملکرد، «استوارت» پاره‌ای از تعدیل‌ها را بر روی سود حسابداری و سرمایه به کار گرفته شده پیشنهاد نمود. بعضی از مهم‌ترین این تعدیل‌ها عبارتند از: مخارج تبلیغات و بازاریابی، هزینه آموزش کارکنان، ذخیره کاهش ارزش موجودی‌ها، ذخیره کاهش ارزش سرمایه‌گذاری‌ها و ذخیره هزینه معوق.

محاسبه ارزش افزوده اقتصادی می‌تواند در هر سطح از سطوح سازمانی صورت پذیرد اما همچون بسیاری دیگر از ابزار مدیریتی بایستی به نحوی هشیارانه در جهت هدایت و کنترل تصمیم‌های مدیریت به کار گرفته گردد(آذربایجانی و همکاران، 1390).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش

  • ارزیابی عملکرد مالی بانک‌‌های کشاورزی استان اردبیل،
  • فرق بین بانک‌‌های کارآمد و غیرکارآمد و رتبه بندی شعب کارآمد،
  • تعیین خط‌مشی برای شعب ناکارآمد جهت بهبود عملکرد آن‌ها.